Zprávy pro klienty
Načíst další

Jak správně vybrat běžky?

Je pro nás velmi důležité, abyste si vybrali vybavení, které bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Proto doporučujeme obrátit se vždy na prodejny, které mají širší výběr a školený personál, aby vám vybrali to nejvhodnější právě pro vás. Ne vždy si lyžař uvědomí, že při výběru lyží není nejdůležitějším faktorem jejich délka, ale jejich správná tvrdost. Stejně tak při výběru bot je mnohdy vhodnější vybrat si tužší a pevnější model než měkký a poddajný. A protože jsou lyže dlouhodobou investicí, doporučujeme věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Vytvořili jsme pro vás jednoduchý postup, se kterým vám na našich prodejnách jistě rádi pomohou:

  1. Chci lyže na klasiku nebo na bruslení? Existují i kombi varianty, bohužel to ale není varianta lyží, kterou byste si mohli sportovně užít. Aby se z lyží bylo možné odrazit ve stopě, musí být dostatečně měkké, přičemž se vám pak při bruslení nebudou vracet zpět k noze a nepovedou správně směr mimo stopu.
  2. Lyže na klasiku i na skate, nejedná-li se o variantu cruising, by neměly být nižší, než je výška postavy, samozřejmě vyjma opravdu vysokých lyžařů. Nebojte se, delší lyže nejsou překážkou, naopak lépe drží stopu, jsou stabilnější a lépe vedou. U klasických lyží pro nižší a střední postavy se jejich délka pohybuje při vzpažené ruce špičkou k zápěstí, u skatových by měly být maximálně o 15 cm delší než výška postavy. Více najdete (odkaz na Velikostní tabulky).
  3. Lyže si vždy pořizujte na základě vaší hmotnosti a počítejte s vybavením, které budete mít při sportu na sobě. Buď jsou lyže přímo určené na konkrétní váhové rozpětí (lyže norské výroby) nebo si je nechte v obchodě přeměřit. Existují speciální měřáky, které vám prozradí ideální hmotnost lyžaře pro daný pár. Pokud by byly lyže příliš měkké, nejely by, pokud by byly příliš tvrdé, špatně by se vám z nich odráželo. Tento parametr je samozřejmě důležitější u klasických lyží, ale i u skatových pro vás bude jízda výrazně plynulejší a pohodlnější, pokud budete mít ty správné lyže. Nejdůležitější je však tento parametr, pokud vybíráte lyže s protismykovou úpravou.
  4. Věnujte pozornost i vázání. Pokud už máte doma lyžařské boty, pak musí odpovídat systém jejich podrážky systému vázání. Pozor, vázání na klasiku a na bruslení se liší nejen nápisy, ale především tvrdostí: při použití skatového vázání na klasiku by se vám velmi těžko odráželo, a naopak při použití klasického na skate by se vám lyže nevracela zpět k noze.
  5. Budete-li si vybírat i boty, opět existuje varianta na klasiku, na bruslení i kombi varianta. Boty na klasický styl by měly být dostatečně poddajné a noha by se vám v nich měla dobře ohýbat ve špičce, aniž by se hýbala pata. Naopak boty na skate by měly být pevné, měly by mít tuhou podrážku i kotník – nohu v nich nepotřebujete ohýbat, odrážíte se z celého chodidla, z hrany lyže. Kombi varianta vám umožní dobrý pohyb ve špičce a zároveň má pevný kotník. Není však tak citlivá k jednotlivým stylům.
  6. Pozornost věnujte také výběru holí. Pokud se rozhodnete pro nové, měly by na klasiku být přibližně o 30 cm kratší, než je výška postavy a na bruslení přibližně o 20 cm kratší než postava.

Pokud si pořídíte nové lyže, je škoda se o ně nestarat. Snažte se předejít tomu, aby jejich skluznice nebyla vysušená (na pohled šedivá) – v tu chvíli už je pět minut po dvanácté na parafínování lyží. záleží jen na vás, zda si vybavení na přípravu lyží pořídíte sami a věnujete čas kurzu, abyste se přípravu naučili, nebo jestli svěříte svá „prkénka“ do péče odborníků. Důležité ale je, že i o lyže na bruslení a stejně tak klasické lyže s protismykovou úpravou (ať už mohér, nebo šupinky) je třeba se pravidelně starat. Jejich výhodou je, že není třeba věnovat pozornost konkrétním podmínkám, které venku panují, proto můžete jejich úpravu provést kdykoliv, nejen před jízdou.